Description
Tracklisting
Disc 1
1. Epistrophy – Thelonious Monk
2. Ba-lue Bolivar Ba-lues-are – Thelonious Monk
3. Evidence – Thelonious Monk
4. Just a Gigolo – Thelonious Monk
5. Blue Monk – Thelonious Monk
ourprice £30.90
The Classic Quartet – Thelonious Monk (Vinyl / 12″ Album (Clear vinyl)) – 25/11/2022
In stock
Disc 1
1. Epistrophy – Thelonious Monk
2. Ba-lue Bolivar Ba-lues-are – Thelonious Monk
3. Evidence – Thelonious Monk
4. Just a Gigolo – Thelonious Monk
5. Blue Monk – Thelonious Monk
| Contributor | Thelonious Monk (Artist) |
|---|---|
| Format | Vinyl / 12" Album (Clear vinyl) |
| Genre | Hard Bop, Jazz |
| Label | Candid |
| Release-year | 2022 |
| Number-of-discs | 1 |
| Product-type | 12" Album (Clear vinyl) Limited |
| Publisher | Proper Music Distribution |
| Duration | 0.00 |
| Sleeve Grading | Mint |
| Unit Type | Vinyl / 12" Album (Clear vinyl) |
| Unit Quantity | 1 |
| MPN | 0708857365111 |
| Catalogue Number | LPCND36511IE |
| Record Grading | Mint |
| Colour | Standard |
| Artist Name |
Reviews
There are no reviews yet.