Description
Classic album from one of the giants of jazz, originally released in 1961.
Tracklisting
Disc 1
1. MDM – Charles Mingus
2. Stormy Weather – Charles Mingus
3. Lock ‘Em Up – Charles Mingus
ourprice £30.90
Mingus – Charles Mingus (Vinyl / 12″ Album Coloured Vinyl (Limited Edition)) – 25/11/2022
In stock
Classic album from one of the giants of jazz, originally released in 1961.
Disc 1
1. MDM – Charles Mingus
2. Stormy Weather – Charles Mingus
3. Lock ‘Em Up – Charles Mingus
| Artist Name | |
|---|---|
| Duration | 0.00 |
| Record Grading | Mint |
| Catalogue Number | LPCND36211IE |
| MPN | 0708857362110 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Vinyl / 12" Album Coloured Vinyl (Limited Edition) |
| Sleeve Grading | Mint |
| Publisher | Proper Music Distribution |
| Contributor | Charles Mingus (Artist) |
| Product-type | 12" Album Coloured Vinyl (Limited Edition) Limited |
| Number-of-discs | 1 |
| Release-year | 2022 |
| Label | Candid |
| Genre | Bop, Jazz |
| Format | Vinyl / 12" Album Coloured Vinyl (Limited Edition) |
| Colour | Standard |
Reviews
There are no reviews yet.