Description
Eric Clapton’s ‘Journeyman: Deluxe Edition’ brings new life to the iconic 1989 album, with three previously unreleased tracks uncovered from the original recording sessions, plus an additional bonus track.
ourprice £34.85
Journeyman (Deluxe Edition) – Eric Clapton (Vinyl / 12″ Album) – 21/11/2025
In stock
Eric Clapton’s ‘Journeyman: Deluxe Edition’ brings new life to the iconic 1989 album, with three previously unreleased tracks uncovered from the original recording sessions, plus an additional bonus track.
| Artist Name | |
|---|---|
| Contributor | Eric Clapton (Artist), Russ Titelman (Producer) |
| Format | Vinyl / 12" Album |
| Genre | Pop, Rock/Pop |
| Label | Bushbranch/Surfdog |
| Number-of-discs | 2 |
| Product-type | 12" Album |
| Publisher | The Orchard |
| Release-year | 2025 |
| Duration | 0.00 |
| Sleeve Grading | Mint |
| Unit Type | Vinyl / 12" Album |
| Unit Quantity | 2 |
| MPN | 0197189188817 |
| Catalogue Number | 918881 |
| Record Grading | Mint |
| Colour | Standard |
| Release Title | Journeyman (Deluxe Edition) |
Reviews
There are no reviews yet.